Jak efektywnie i szybko sprzątać mieszkanie?

Jak efektywnie i szybko sprzątać mieszkanie?

Jak sprzątać, aby się nie narobić? Jako doświadczona firma sprzątająca wiemy coś o tym, jak powstaje bałagan, a jeszcze więcej  o tym, jak można go niwelować. Poniżej kilka słów o nawykach, które warto wdrożyć w prowadzeniu domu, aby sprzątać jak najrzadziej.

Odkładaj wszystko na swoje miejsce

Po pierwsze, należy wdrożyć do codziennego życia nawyk odkładania wszystkiego na swoje miejsce od razu po tym, jak z konkretnego przedmiotu skorzystamy. Jest to tym ważniejsze, im mniejsze mieszkanie lub dom mamy i tym ważniejsze, im więcej domowników zamieszkuje wspólne lokum. Nie zawsze wdrożenie takiego nawyku jest proste. Gdy nie mamy odpowiednio dużo szafek, schowków, pudełek, czy szuflad z przegródkami do przechowywania, wówczas bałagan będzie powstawał bardzo szybko. Dlatego potraktujmy zakup wyposażenia do przechowywania jako inwestycję. Gdy już urządzimy sobie przestrzeń do przechowywania, postarajmy się trzymać ustalonych zasad. Jeśli ustaliliśmy, że kosmetyki znajdują się w górnej szufladzie w sypialni, to nie wkładajmy ich nigdy już do komody w korytarzu, ani tym bardziej nie pozostawiajmy pojedynczo na widoku.

Codzienne sprzątanie

Bardzo istotne jest porządkowanie przestrzeni każdego dnia. Nie należy zabierać się za każdym razem do sprzątania jak do wielkiej i długotrwałej batalii. Zdecydowanie lepiej jest poświęcić 15 min dziennie każdego dnia na uprzątnięcie codziennego bałaganu, niż sprzątać generalnie raz na tydzień. W drugim wypadku decydujemy się na ciągłe życie w chaosie, a porządek w mieszkaniu widujemy tylko raz w tygodniu przez chwilę. Wpływa to negatywnie na samopoczucie, a niekiedy nawet na organizację innych sfer życia. Jeśli nasz dom jest za duży na codzienne pobieżne uprzątnięcie, warto przyjąć zasadę sprzątania gruntownie jednego pomieszczenia. W poniedziałek zajmujemy się łazienką, we wtorek kuchnią, a w środę zmywamy wszystkie podłogi w salonie i na schodach - taki układ działa dobrze w wielu domach i pozwala cieszyć się domownikom schludną przestrzenią na co dzień.

Największe zabrudzenia usuwaj natychmiast

Niektóre plamy usuwajmy natychmiast. Jeśli coś nam się wyleje (kawa, zupa), albo wykipi na kuchence, czy wyleje z wanny, trzeba koniecznie wytrzeć to jeszcze zanim zaschnie. Dzięki temu, łatwiej nam będzie usuwać brud niż wtedy, gdy trzeba to będzie szorować na sucho. Dotyczy to plam na lustrach, na dywanach i wykładzinach, a także na oknach.

Generalne sprzątanie domu na start

Czasami przed wdrożeniem tych nawyków powstrzymuje nas przytłaczająco zły stan naszego mieszkania lub domu. W takiej sytuacji warto zacząć od generalnych porządków, z którymi może pomóc firma sprzątająca Warszawa, gdzie zamówimy jednorazową usługę całościowego wysprzątania mieszkania. Będziemy mieli wówczas zupełnie czystą kartę, która pozwoli nam  ruszyć z codziennymi regularnymi porządkami.

Tagi:

Podobne artykuły